Гърция ще спира имотни сделки, ако собственикът и имотът имат дългове
Данъчен законопроект слага спирачка в сделките за недвижими имоти в Гърция, ако има неплатени комунални услуги или данъчни задължения и осигуровки на собствениците, съобщава "Труд".
Във всеки договор за прехвърляне на собственост ще бъде задължително представяне на отговорна декларация, издадена от електронната платформа www.gov.gr от домоуправителя на сградата пред нотариус, че въпросният имот няма висящо задължение за общи разходи на общите части.
Проблемът в тези случаи е, че новият собственик може да откаже да плати дълговете на база на член 525 и 965 от Гражданския кодекс, според който отговорността за общите разходи на общите части на сградата спрямо останалите съсобственици се определя от времето, през което всеки от тях е бил собственик на имота. Тоест, моментът на прехвърляне на собствеността е от решаващо значение и следователно няма съвместна отговорност на купувачите за дълговете на предишните собственици.
Проблем се появява най-вече, ако предишният собственик е фирма и особено чуждестранна, както и ако предишният собственик е закупил жилището по благоприятните условия на Златна виза и сега желае да продаде имота, оставяйки дългове на новите собственици.
Подобен подход ще се прилага и относно неплатените комунални услуги, данъчни и социални задължения. По същество това предложение има за цел да сложи край на злоупотребите при покупко-продажба на имоти.
Законопроектът, който е представен за обсъждане, има и положителна страна. Предлага 3-годишно освобождаване от данък върху доходите за всички собственици на имоти, които предоставят договори за дългосрочен или краткосрочен наем на жилища, които са били "празни" през последните три години. Благоприятната разпоредба, която е включена в пакета от мерки за справяне с жилищната криза е предложение на Общогръцката федерация на собствениците на имоти.
Десетгодишната икономическа криза, шокът от пандемията, както енергийната и инфлационна криза, създадоха ново поколение дългове като неплатените комунални услуги от собственици, така и наематели на имоти. В съдебните регистри, се откриват десетки случаи, в които управители и съсобственици на жилищни блокове имат неплатени комунални услуги за хиляди евро от изчезнали наематели или дори от нови собственици.
Като имотна рана се характеризират "свободните" апартаменти, за които се водят спорове основно за фиксираните разходи за отопление и дали се дължат такива от собствениците.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/gartsiya-shte-spira-imotni-sde/